Jak wybrać taczkę?

Gdy sezon sadzenia jest tuż za rogiem, nadszedł czas, aby wejść do garażu i dokonać inwentaryzacji: co masz i czego potrzebujesz? Działaj już teraz, aby zapewnić sobie odpowiedni sprzęt do przekształcenia planowania ogrodu zimowego w wiosenną rzeczywistość.

Na małym podwórku taczka może być tylko okazjonalnie przydatna, ale przy większych właściwościach tego rodzaju pomocnicy jednokołowi są praktycznie niezbędni.

Jeśli wybierasz się na zakupy do taczki w ten weekend, jest więcej niż prawdopodobne, że dostępnych będzie wiele opcji. Na jakiej podstawie wybrać taczkę? Oto podział podstaw:

Jak wybrać taczkę?

Materiał
Stal czy plastik?
Istnieje jeszcze kilka starych modeli taczek z drewna, ale w większości łyżki do taczek są teraz wykonane ze stali lub tworzywa sztucznego. Konstrukcja stalowa jest powszechna i może przenosić obciążenia o różnej masie. Materiał może jednak rdzewieć, dlatego przechowuj stalową taczkę z dala od elementów.

Plastik, który jest łatwiejszy na plecach (i portfelu), najlepiej nadaje się do lekkiego ogrodnictwa. Chociaż nie rdzewieje, tworzywo sztuczne może pękać pod ciężarem dużych ładunków lub w wyniku ekstremalnego zimna.

Istnieje również kilka „składanych” modeli na płótnie i chociaż projekty te są przydatne dla ogrodników ze skąpym miejscem do przechowywania, nie zawsze są odpowiednie do najbardziej wymagających prac ogrodowych.

Uchwyty
Tradycyjny czy ergonomiczny?
Tradycyjne proste uchwyty zapewniają największą manewrowość i umożliwiają najłatwiejsze przechylanie, przewracanie i wyrzucanie – ale wymagają większej siły ręki. Zamknięte uchwyty i uchwyty z pojedynczymi prętami są ergonomicznie lepsze i ułatwiają ciągnięcie. Pojedynczy drążek może być wygodnie używany przez ludzi dowolnej wielkości, tradycyjny dwuręczny projekt jest trudniejszy dla osób o wąskich ramionach.

Koła
Jeden lub dwa?
Tradycyjna taczka ma jedno koło umieszczone z przodu i na środku. Taka konstrukcja statywu ułatwia manewrowanie i zrzucanie taczki, ale wymaga większej siły do ​​kontrolowania. Dwa koła z przodu zapewniają większą stabilność (pomoc przy ciężkich lub niezręcznie wyważonych ładunkach); pamiętaj tylko, że poświęcasz pewien stopień manewrowości, a te modele nie działają dobrze na wzgórzach.

Pneumatyczny czy niepneumatyczny?
Pneumatyczne opony do taczek mają dętkę, którą pompujesz jak opony rowerowe lub samochodowe. Powietrze to służy jako amortyzator, dzięki czemu taczka jest płynniejsza i łatwiejsza w zarządzaniu. Ale jak wszystkie opony z dętkami, pneumatyczna opona do taczki jest podatna na nierówny teren i może pęknąć. Będziesz także musiał kontrolować ciśnienie powietrza w oponie, ponieważ w końcu spadnie ona bez konserwacji.

Opony niepneumatyczne są wykonane z litej gumy. Nie mogą wyskoczyć ani spaść, ale nie będą jeździć tak płynnie. Kompromis istnieje w postaci opony półpneumatycznej – opony gumowej z wbudowanymi kieszeniami powietrznymi. Ten typ pośredni zapewnia pewną amortyzację, ale nie wymaga pompowania.

Taczki mogą więc wyglądać bardzo podobnie, ale w rzeczywistości istnieje między nimi całkiem sporo różnic. Podczas zakupów zastanów się nad swoim terenem i do jakich zadań będziesz używać taczki. Uwzględnij swoją tolerancję na konserwację i dostępne miejsce do przechowywania, a następnie podejmij decyzję o zakupie i załaduj – czas na sadzenie!