Szlifierka kątowa – jak wybrać model dopasowany do naszych potrzeb?

Modeli szlifierek kątowych na rynku jest od groma. Niemal każdy producent ma w swojej ofercie co najmniej kilkanaście modeli. Dlatego już na wstępie poszukiwań powinniśmy określić, jakie wobec tego narzędzia mamy oczekiwania i do czego planujemy je najczęściej używać. Inne potrzeby ma bowiem osoba, która planuje samodzielny remont domu, a inne ktoś, kto daną szlifierką będzie pracował w przedsiębiorstwie.

Szlifierki kątowe stosowane są do przecinania lub robienia nacięć w murze oraz szlifowania i polerowania twardszych materiałów, na przykład metalu. Z tego powodu często pojawiają się na wyposażeniu, zarówno warsztatu majsterkowicza, jak i firm, zajmujących się produkcją, naprawą, lakiernictwem, budownictwem itp. 

Na co zwrócić uwagę, wybierając kątówkę?

Przede wszystkim na to, do czego zamierzamy jej używać i jak często. Przedział pomiędzy jakością i ceną tych narzędzi jest ogromny. Najtańsze modele można mieć już za 30-40 złotych, w przedziale 100-300 złotych dostaniemy solidne narzędzie do różnorodnych prac domowych, ale prawdziwie profesjonalne szlifierki to wydatek rzędu nawet 2500 złotych. Jak można się domyślić, najtańsze modele są praktycznie jednorazowe i szkoda na nie w ogóle pieniędzy.

W przypadku modeli dla domowych majsterkowiczów, warto rozważyć modele elektryczne. Zazwyczaj są tańsze niż akumulatorowe, a oferują bardzo dobre parametry. Ich największym minusem jest konieczność pracy stacjonarnej – musimy mieć stałe podłączenie do sieci. Jeśli jednak rzadko korzystamy z tego sprzętu, a zakres prac jest niewielki, to nie powinno to stanowić zbyt dużego problemu.

Nieco inny sprzęt przyda nam się, jeśli planujesz samodzielną budowę lub mieszkasz na wsi – tu kątówka akumulatorowa może się lepiej sprawdzić. Wybierając taki model należy zwrócić uwagę na pojemność baterii oraz jej rodzaj – najwygodniejsze w użytkowaniu są nowoczesne modele li-ion.

W przypadku profesjonalnych szlifierek wybór zasilania zależy przede wszystkim od sposobu użytkowania szlifierki. Często cena szlifierki uzależniona jest od oferowanej mocy i dodatkowych opcji. Dlatego kupując sprzęt do codziennej pracy należy skupić się na tym, by narzędzie było trwałe, wygodne w użytkowaniu oraz oferowało odpowiednią moc.

Jaką średnicę tarczy wybrać?

Najbardziej uniwersalne są szlifierki kątowe z tarczami o średnicy 125mm – idealnie one sprawdzą się zarówno przy majsterkowaniu, jak i często używane są w pracy. Ta średnica tarcz oferuje największy wybór osprzętu. W przypadku dużych szlifierek, jak 180 i 230mm, to świetny wybór do pracy przy nacinaniu betonu i innych zadaniach na budowie. 

Małe szlifierki o średnicy 115mm to dobry wybór dla osób, które rzadko korzystają z takich narzędzi lub potrzebują sprzętu do bardziej precyzyjnej pracy. Ich szeroki wybór znajdziesz tutaj: https://www.narzedzia.pl/katowe,c12395/

Jaką moc szlifierki wybrać?

W przypadku modeli do zadań amatorskich wystarczy szlifierka o mocy do 900W. Podobnie do pracy z drewnem – duża moc może powodować jego czernienie albo nawet zapłon. Do pracy z grubym materiałem lub twardym materiałem niezbędny będzie bardziej wydajny sprzęt, o mocy od 1200W wzwyż.