Myjka ciśnieniowa – jaką wybrać?

Wybór myjki ciśnieniowej nie należy do rzeczy łatwych. Na rynku czeka na bowiem szeroki wachlarz sprzętów. Aby dobrać właściwie myjkę ciśnieniową należy zwrócić uwagę na wiele czynników. Artykuł ten może pomóc nam w wyborze idealnej myjki spełniającej nasze potrzeby.

Przede wszystkim należy rozstrzygnąć, czy chcemy wykonywać  myjką ciśnieniową prace profesjonalne, czy też drobne prace porządkowe w domu i ogrodzie – myjki przeznaczonego do mycia tarasów, kostki brukowej, samochodów, kosiarek, łodzi, motocykli i quadów.  To, które urządzenie wybierzemy zależy od czasu, jaki myjka ciśnieniowa będzie pracować w ciągu dnia, miesiąca czy roku. Czy będą to okresy pracy ciągłej, czy sporadyczne użytkowanie. Przy pracy z myjką ciśnieniową profesjonalną nie ma rygorów związanych z cyklem pracy. Teoretycznie jest ona stworzone do pracy w systemie ciągłym. Dla przykładu myjki firmy KARCHER mają HD przed symbolem, co oznacza, iż mamy do czynienia z myjką wysokociśnieniową profesjonalną. Trochę inaczej wygląda kwestia myjek do użytku domowego. Z tego typu agregatem myjącym możemy pracować nawet codziennie, ale niedługi czasowo cyklach – kilkunastominutowych. Praca podzielona na etapy z wyraźnymi przerwami  sprawia, że urządzenie ciśnieniowe nie będzie się przegrzewać, co z kolei zapewni jej dłuższą, niezawodną pracę.

Powinniśmy także ustalić jakiego typu zabrudzenia będziemy usuwać – czy będą to kurz, pył, błoto czy oleje, smary, mchy i porosty. Jeśli określimy już z jakiego typu zabrudzeniem będziemy mieli do czynienia, wtedy możemy określić najbardziej interesujący nas parametr, a mianowicie ciśnienie maksymalne pod jakim woda będzie wydostawała się z dyszy. Zatem chcąc usunąć większy brud szukamy myjki z jak największym ciśnieniem. Musimy jednak pamiętać, że zbyt wysokie ciśnienie może uszkodzić czyszczoną powierzchnię. Myjki do użytku domowego to głównie urządzenia nie przekraczające 150 bar. Większe ciśnienia w myjkach czyli do 500 bar stosowane jest głównie do czyszczenia bardzo silnych zabrudzeń – kostki brukowe, elewacje budynków, przeznaczone są one do profesjonalnego użytkowania.

Kolejną rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę przy doborze wysokociśnieniowych urządzeń czyszczących jest materiał, z którego została wykonana głowica pompy myjki ciśnieniowej. Możemy wyróżnić 3 surowce używane do budowy głowicy pompy urządzenia: tworzywo sztuczne, aluminium oraz mosiądz. Wysoka skuteczność działania jest osiągalna, dzięki metalowej pompie. Mają one wpływ na trwałość i wytrzymałość w trakcie dalszej eksploatacji danej myjki ciśnieniowej, przy czym najwyżej oceniany jest mosiądz, który służy do konstrukcji głowicy pompy ciśnieniowej profesjonalnych agregatów czyszczących.

Ostatnim elementem, któremu powinniśmy się przyjrzeć jest osprzęt. W skład osprzętu podstawowego, w który wyposażone są wszystkie myjki ciśnieniowe jest: wąż ciśnieniowy (przewód ciśnieniowy), pistolet, lanca i dysza. Oprócz niego może występować osprzęt dodatkowy, który zainteresuje profesjonalistów. Możemy bowiem kupić myjkę z zestawem do piaskowania czy zestawem do czyszczenia kanalizacji, lancą i dyszą pianową, różnego rodzaju szczotkami obrotowymi, turbo dyszami, wężami ciśnieniowymi, dysza wielostrumieniowymi, itp. Są dwa rodzaje osprzętu z uwagi na zastosowane do jego budowy materiałów. Pierwszy to tworzywo sztuczne – tego typu osprzęt z reguły montowany jest w urządzeniach czyszczących wysokociśnieniowych adresowanych do użytku domowego. Drugi rodzaj osprzętu montowanego z kolei w profesjonalnych myjących urządzeniach wysokociśnieniowych to połączenie stali z mosiądzem oraz specjalny rodzaj gumy, często olejoodpornej, stosowanej do wyrobu węży ciśnieniowych wraz ze stalowym oplotem, chroniącym węże przed przetarciem i deformacją.

Mycie dużych powierzchni to ciężka praca, z którą bez problemu poradzą sobie myjki profesjonalne Dzięki dużemu ciśnieniu, wydatkowi wody ok. 500 l/h usuwanie mchu, trawy, śladów po oponach, plam oleju i spłukiwanie zanieczyszczeń staje się szybkie, dokładne i bezproblemowe.

Jak widać dobranie odpowiedniej myjki ciśnieniowej nie jest zadaniem łatwym i pozostawienie go przypadkowi będzie się mścić na przestrzeni przyszłych lat użytkowania źle dobranego urządzenia.