Ogród na wiosnę

Piękny, zadbany trawnik jest wizytówką każdego ogrodu. Przygotowany poradnik okaże się pomocny podczas zakładania trawnika. Zobacz listę sprzętów do pielęgnacji trawnika oraz wskazówki, co zrobić, by cieszyć się w sezonie puszystym zielonym dywanem.

Koszenie trawy

Najistotniejszym zabiegiem jest koszenie trawnika. Sprawne i przyjemne koszenie gwarantuje nam kosiarka elektryczna. Warto zainwestować w kosiarkę wyposażoną w wydajny silnik, który gwarantuje precyzyjne i sprawne koszenie nawet wysokiej lub mokrej trawy. Należy zaznaczyć także, że są kosiarki elektryczne posiadające funkcję mulczowania. Ważne jest także, aby przez cały rok wykonywać koszenie na jednakowej wysokości. Nie stanowi to problemu, bowiem kosiarki wyposażone są w  regulację wysokości cięcia.

Zabiegi pielęgnacyjne

Do pielęgnacji brzegów trawnika i nadania całości estetycznego wyglądu niezbędne okażą się akumulatorowe nożyce do trawy lub podkaszarka. Sprzęty pozwola w łatwy i wygodny sposób dotrzeć do trudno dostępnych miejsc i dokończyć działania. Atutem niektórych podkaszarek jest beznarzędziowo instalowana osłona, która  chroniąca rośliny. Podkaszarka żyłkowa doskonale sprawdzi się przy podkaszania długich brzegów trawnika i pracy w miejscach trudno dostępnych, np. pod ławkami, wokół drzew, rabat. Do mniejszych trawników ciekawym rozwiązaniem są akumulatorowe nożyce do cięcia brzegów trawnika. Akumulatory wykorzystane w nożycach pozwalają na niczym nieograniczoną pracę i pełną swobodę ruchów. Ponadto są lżejsze od podkaszarki, ale cechuje je  mniejszą wydajność. Dzięki dokładnie przyciętym brzegom Twój trawnik uzyska perfekcyjne wykończenie.

Właściwe nawożenie

Pielęgnując  trawnik powinniśmy pamiętać o nawozach z dodatkiem mikroelementów, takich jak magnez, sód, żelazo, mangan bądź nawozie organicznym. W ciągu całego okresu wegetacyjnego  zaleca się pięciokrotne nawożenie trawy. Oczywiście częstość nawożenia zależna jest od częstości koszenia trawnika, a także głębokości bryły korzeniowej.  W działaniach tych niezbędny okaże się siewnik o różnej pojemności w zależności od Twoich potrzeb. Pracują z tym sprzętem masz gwarancję, że nawóz zostanie równomiernie i precyzyjnie rozsiany. Ponadto niektóre siewniki zostały wyposażone w szereg innowacyjnych rozwiązań.

Regularne nawadnianie

Trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu, bowiem nasiona traw wymagają stałej wilgotności. Zaleca się kontrolę wilgotności podłoża. Dzięki sterownikowi nawadniania to żaden problem. Urządzenia te pozwalają ustalić odpowiedni przepływ wody. Sterownik to praktyczny pomocnik w nawadnianiu, którego zalety dostrzeżesz niemal natychmiast. Pomocne okażą się także zraszacze. Jest to sprzęt, który został zaprojektowany do nawadniania rozległych powierzchni.  Z nami osiągniesz fantastyczne efekty przy niewielkim nakładzie sił.