Jak zbudować oczko wodne?

Oczko wodne stanowi niewątpliwą ozdobę ogrodu. Jego budowa musi być jednak dobrze przemyślana i precyzyjnie wykonana. Co i w jaki sposób musimy zrobić, jakich narzędzi, roślin użyć, żeby uzyskać w zieleńcu piękne miejsce, nad którym można wypoczywać? Dobrze, by woda znajdowała się blisko domu, ale w oddaleniu od drzew, których liście mogłyby wpadać do stawu

Przygotuj projekt Zanim zaczniesz prace w ogrodzie, przygotuj projekt oczka wodnego. Na pewno musisz wziąć pod uwagę jego kształt – najczęściej spotykane są zbiorniki o nieregularnych kształtach. I taki najlepiej wybrać – będzie wyglądał naturalnie. Oczko powinno znajdować się w miejscu nagrzewanym przez słońce przez minimum kilka godzin dziennie, a jednocześnie nie przez cały dzień – wtedy woda będzie zbyt nagrzana. Dobrze, by woda znajdowała się blisko domku, ale w oddaleniu od drzew, których liście mogłyby do niej wpadać. Warto też pamiętać, że oczka o pojemności do 4m3 powinny mieć około 60 cm głębokości, a te z pojemnością o kilka metrów większą – 5-8 m3.

Rozpoczęcie prac Działania zaczynamy od wykopu. Dostosowujemy jego kształt do wcześniej przygotowanego projektu. Pamiętajmy, że oczko nie powinno mieć jednej głębokości, a różne jej strefy. Dno i boki zbiornika powinny zostać oczyszczone z korzeni. Jeśli w naszym oczku mają pojawić się ryby, powinno mieć ono głębokość co najmniej 100 cm. Wykopu dokonujemy od krawędzi ku wewnątrz. Ziemię z wykopu możemy wykorzystać do formowania ogrodowych wzniesień, np. pod trawnik. Tworzenie dna Pora na zajęcie się dnem naszego ogrodowego stawu. Po oczyszczeniu go z korzeni, patyków i wyrównaniu, kładziemy na nim warstwę piasku. Nieckę dobrze wyściełać geowłókniną, a dopiero później – położyć folię. Nie stanowi problemu zaopatrzenie się w folię przeznaczoną specjalnie do oczek wodnych. Po wyłożeniu nią całej niecki warto zostawić kilkudziesięciocentymetrowy zapas na brzegach.

 

 

Brzegi i woda Oczywiście nikt nie chce, by wystająca folia szpeciła wygląd oczka wodnego, a przy okazji – całego ogrodu. Na brzegach możemy umieścić kamienie osadzone na warstwie zaprawy cementowej. Warto pamiętać, że zaprawa powinna być bez wapna, bo szkodzi ono rybom. Możemy również urządzić żwirowaną plażę, na płytkiej powierzchni umieścić kamienie, wokół trawę. Wszystko zależy od naszej wyobraźni, trzeba jednak pamiętać o tym, by zwierzęta mieszkające w oczku miały swobodny dostęp do wody. Dobrze również zamontować filtr, oczyszczający wodę. Następny krok stanowi napełnienie stawu wodą. Początkowo tylko do połowy, a gdy stwierdzimy, że w folii nie ma nieszczelności, możemy kontynuować wypełnianie.

Pielęgnacja Warto zadbać o to, by wysiłek włożony w stworzenie oczka wodnego nie został zniweczony przez zaniedbanie. Dlatego konieczne jest regularne usuwanie glonów z naszego zbiornika. Wystarczy, że zrobimy to ręcznie – z pomocą siatki, kija. Aby odpowiednio pielęgnować rośliny nie potrzeba wiele więcej. Musimy również wyjmować z wody resztki roślin, opadłe liście. Należy również obserwować kondycję ryb.