Jaką pilarkę łańcuchową wybrać?

Piłę łańcuchową ma w swoim ogrodzie (prawie) każdy jego właściciel. Jeśli jednak jeszcze nie posiadacie tego sprzętu lub stoicie przed koniecznością wyboru nowego modelu - zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem

Pilarki łańcuchowe są dostępne na rynku w trzech różnych odsłonach.

Elektryczna pilarki łańcuchowe

Elektryczne pilarki łańcuchowe to wygodne w użytkowaniu (relatywnie - jak na tego rodzaju urządzenie) i przyjazne środowisku sprzęty. Nie emitują spalin, nie trzeba sporządzać do ich rozruszenia specjalnych mieszanek paliwowych. Oczywiście ogranicza nas trochę kabel, ale jeśli nie chcemy przemierzać dużych odległości, narzędzie elektryczne powinno się okazać właściwym rozwiązaniem.

Urządzeniem, które świetnie sprawdzi się podczas domowego użytku jest pilarka łańcuchowa ITAMATI. Moc 2000 W i łańcuch firmy Oregon poruszający się z prędkością 36 m/s pozwalają sprawnie przecinać drewno. Dołączona prowadnica ma 40 cm długości, co pozwala ciąć kłody drewna i gałęzie. Bezpieczeństwo użytkowania zapewnia hamulec, który zatrzymuje łańcuch w jedną dziesiatą sekundy.

Moc: 2000 W

Długość prowadnicy: 42 cm

Pojemność zbiornika oleju: 220 ml

Natomiast piła łańcuchowa Makita UC3030A to profesjonalny sprzęt, który sprawdzi się np. podczas budowania z drewna. Urządzenie posiada sprzęgło przeciążeniowe, zamknięte łożyska kulkowe i smarowaną w sposób ciągły przekładnię, zapewniające mu długą żywotność. Uruchamiany bezwładnościowo hamulec Safety-Matic zatrzymuje łańcuch w ciągu jednej dziesiątej sekundy.

Moc: 2000 W

Długość tnąca: 30 cm

Pojemność zbiornika: 0,14 l

Akumulatorowe pilarki łańcuchowe

Piła akumulatorowa ma podobne właściwości do elektrycznej - jest przyjazna środowisku, cicha, ale posiada dodatkową zaletę - brak kabla. Za tym brakiem kabla może iść jednak większa masa - akumulator swoje waży - i konieczność ładowania tego akumulatora, co może zająć nawet kilka godzin. Czas działania narzędzia jest znacznie krótszy.

Jednym z takich sprzętów jest piła akumulatorowa Black&Decker GPC1800. Narzędzie świetnie radzi sobie z cięciem gałęzi o średnicy 3,5 cm. Możliwe jest wykonanie od 80 do 100 cięć gałęzi na jednym ładowaniu akumulatora. Do sprzętu dołączono również wysięgnik o długości nastawianej między 2 a 3 m, co umożliwia sięganie nawet 4,5 metra nad głową. Funkcja demontażu sprawia, że transport i przechowywanie sprzętu nie sprawiają kłopotu.

Napięcie akumulatora: 18 V

Typ akumulatora: NiCd

Długość prowadnicy: 20 cm

 

Natomiast piła łańcuchowa Bosch AKE 30 LI jest urządzeniem, dla którego wyzwania nie stanowi żadna z prac ogrodowych. Sprzęt posiada elektroniczny hamulec odrzutowy z sygnałem akustycznym oraz hamulec zatrzymujący piłę. Rozwiązania te zwiększają bezpieczeństwo pracy. Dodatkowe ułatwienie w użytkowaniu stanowi kontrolka poziomu oleju i automatyczny system smarowania, zapobiegające zatarciu piły. Sprawne użytkowanie narzędzia dzięki systemowi SDS.

Napięcie akumulatora: 36 V

Typ akumulatora: Li-Ion

Długość prowadnicy: 30 cm

Pilarki spalinowe

Spalinowa pilarki łańcuchowe są najmocniejszymi z wymienianych urządzeń. Należy jednak pamiętać, że często wymagają serwisowania, emitują spaliny, dość głośno działają. Silniki dwusuwowe tych urządzeń napędza mieszanka benzyny i oleju. Olej jest konieczny, by zapewnić pilarce właściwe smarowanie. Pilarki spalinowe na pewno okażą się najlepszym wyborem w dużych ogrodach, podczas wymagających prac.

Idealnym rozwiązaniem do przydomowego ogrodu jest piła łańcuchowa NAC SPS01-52. Sprawdzi się m. in. podczas takich prac jak przygotowanie drewna na opał. Sprzęt jest lekki - z prowadnicą NAC i łańcuchem CARLTON waży 7,5 kg brutto, jego obsługa nie należy do skomplikowanych. Narzędzie dysponuje bowiem manualnym systemem rozruchu i dużą trwałością układu paliwowego dzięki zastosowaniu gaźnika Walbro.

Moc: 2574 W

Długość tnąca: 50,8 cm

Pojemność zbiornika paliwa: 520 ml

Pojemność zbiornika oleju: 260 ml

Piła łańcuchowa Makita EA4300F38C jest polecana do operowania przez użytkowników półprofesjonalnych. Dlaczego? Została wyposażona w system kinetycznego rozrusznika Easy Start, redukujący siłę potrzebną do uruchomienia silnika. Posiada ona również szybki włącznik wygaszania silnika Touch&Stop oraz profesjonalne sprzęgło trójzębne. Warto również dodać, że obudowa narzędzia została wykonana ze stopu magnezowo-aluminiowego.

Moc: 2200W

Długość tnąca: 38 cm

Pojemność zbiornika paliwa: 0,48 L

Pojemność zbiornika oleju: 0,28 L

Wybór należy do Ciebie!