Kompostowanie – jakie przyniesie Ci korzyści?

Kompostowanie jest procesem, który znany jest ludzkości od wieków. Nic dziwnego – to najlepszy, najzdrowszy i najbardziej ekologiczny sposób na wykorzystanie ogrodowych odpadów

Czym jest kompostowanie
Kompostowanie polega na rozkładaniu materii organicznej na proste związki w postaci kompostu. Podczas kompostowania zachodzą dwa procesy biochemiczne: mineralizacja materii organicznej – rozkład związków organicznych, w wyniku którego powstaje tlen, energia cieplna, dwutlenek węgla, związki mineralne – oraz humifikacja – łączenie się składników rozkładu w substancje próchnicze.

Do czego przyda się kompostownik?
Zaopatrzenie się w kompostownik jest niezbędne do prawidłowego przebiegu procesu kompostowania. Można co prawda kompostować w pryzmie – odkładać odpadki na stercie, ale jednak estetyczniej będzie wyglądał sprzęt, który świetnie wtopi się w krajobraz naszego ogrodu. Można go skonstruować własnoręcznie z betonu czy drewna – 4 palet drewnianych i 4 słupków, które wystarczy połączyć za pomocą gwoździ. Na rynku dostępna jest również cała gama kompostowników z różnych materiałów, np. plastiku recyklingowego. Sprzęty mają różną pojemność, można znaleźć takie, które świetnie sprawdzą się na małych działkach, jak i terenach powyżej 100 m2. Kolejne rozwiązanie stanowi termokompostownik. Przyspiesza on proces kompostowania, ale jego wygląd „gryzie się” z ogrodowym krajobrazem. Szybkość kompostowania możemy bez problemu zwiększyć, używając kompostera. Bez niego proces trwałby 12-15 miesięcy, z jego użyciem tylko 2-3 miesiące.

 

 

Warto pamiętać, że nie wystarczy umieścić w kompostowniku składników. Trzeba też dostarczać im tlenu i wody. Dlatego wskazane jest raz na miesiąc przemieszać całą zawartość kompostownika i sprawdzać, czy w jego wnętrzu nie jest za sucho – powinna tam panować taka wilgotność, jaka charakteryzuje gąbkę do mycia naczyń. Dobrze ustawić kompostownik w miejscu ogrodu, w którym często panuje cień, a na jego dnie umieścić ściętą trawę.

Co możemy, a czego nie należy kompostować?
Trzeba mieć na uwadze to, że nie wszystko, czego nie potrzebujemy w zieleńcu, możemy wrzucić do kompostownika. Nie powinny się w nim znaleźć chwasty z dojrzałymi już nasionami, skórki od cytrusów, kości, mięso, chore części roślin. Nie kompostujemy również pełnych tłuszczu resztek jedzenia, papieru, zadrukowanej tektury czy materiałów nieorganicznych – plastiku, piasku, szkła, środków chemicznych.

Co w takim razie możemy swobodnie kompostować? Skoszoną trawę, ścięte kwiaty, rozdrobnione wcześniej gałęzie, fusy, obierki z owoców, warzyw, skorupki jajek, korę, trociny, darń, liście, chwasty (ale bez nasion), warzywa, opadłe z drzew zdrowe owoce, a nawet popiół z grilla czy kominka.

 

 

Korzyści z kompostowania
Nie dość, że kompostowanie pozwala na umieszczenie w kompostowniku wielu organicznych odpadków, to jeszcze sam kompost może mieć różne zastosowanie. Przede wszystkim – w Twoim ogrodzie. Stanowi idealny nawóz przedsiewny pod wszystkie rośliny w ogrodzie, również nawóz pogłówny. Kompost może posłużyć również jako ściółka. Przyda się również podczas rekultywacji zdegradowanych terenów poprzemysłowych, rekultywacji składowisk i dzikich wysypisk czy urządzania terenów zieleni miejskiej.