Odkurzacz przemysłowy – jaki model warto wybrać?

Wielofunkcyjny odkurzacz warsztatowy zapewnia sprzątanie zanieczyszczeń najtrudniejszych do usunięcia – budowlanych, z tarasów, balkonów, z obróbki materiałów elektronarzędziami. Urządzenie to wykorzystasz także do regularnego sprzątania powierzchni mieszkalnych lub biurowych. Jak wybrać odpowiedni model? Musisz poznać klasy filtracji, stałe parametry i dostępne funkcje.

Klasy odkurzaczy przemysłowych

Odkurzacze przemysłowe to urządzenia do specjalistycznych zastosowań, które określa klasa danego modelu. Jeżeli nie wiesz, który odkurzacz wybrać z bogatej oferty sklepowej, to w pierwszej kolejności zwróć uwagę właśnie na ten parametr. Wyróżniamy trzy klasy odpylania: L, M i H.

Klasa L 

Charakteryzuje modele o najniższym poziomie przepuszczalności (do 1%). Odkurzacze o tej klasie odpylania nadają się do zbierania pozostałości z obróbki drewna, dlatego wykorzystuje się je zwłaszcza w warsztatach stolarskich czy meblarskich. Sprawdzają się także w drobnych pracach remontowo-budowlanych. Usuwają pył o niskiej szkodliwości, np. kurz, ziemię.

Klasa M

Ta klasa odpylania obejmuje odkurzacze przemysłowe o przepuszczalności 0,1%, przeznaczone do usuwania pyłów mineralnych, czyli powstałych w wyniku obróbki materiałów budowlanych, np. tynku, betonu, tworzyw sztucznych, cementu, farb, lakierów. Są to pyły szkodliwe dla zdrowia, dlatego należy uważać zwłaszcza przy opróżnianiu zbiornika na odpady. Z modeli o tej klasie odpylania korzysta się na budowie oraz podczas prac remontowych i wykończeniowych.

Klasa H

Modele do zadań specjalnych o przepuszczalności 0,005%, przeznaczone do usuwania niebezpiecznych dla zdrowia i życia szkodliwych zanieczyszczeń. Wykorzystywane są głównie przez profesjonalistów w pracach budowlanych i rozbiórkowych. Usuwają z dużą starannością pyły chorobotwórcze, rakotwórcze, pleśń, resztki azbestu czy wełny mineralnej. Ta klasa uwzględnia także modele do usuwania pyłów palnych, wybuchowych. Ich budowa jest wzmocniona i maksymalnie szczelna.

Moc i pozostałe istotne parametry odkurzaczy przemysłowych

Wybór dostosowanej do planowych prac klasy odpylania to tylko początek. Następnie należy dobrać odpowiednie parametry. Odkurzacz przemysłowy ma następujące właściwości warte sprawdzenia:

 • moc – do zastosowania domowego i prac warsztatowych związanych z obróbką drewna, z reguły wybiera się odkurzacze o mocy ok. 1000-1200 W. Do intensywnego użytku, usuwania trudniejszych zabrudzeń i pyłów, rekomenduje się modele o mocy nawet ponad 3000 W.
 • filtr – warto, aby odkurzacz warsztatowy wyposażony był w filtr HEPA, skuteczniejszy i wydajniejszy w zbieraniu zanieczyszczeń niż gąbkowy lub materiałowy.
 • worki – do wyboru są worki jednorazowego i wielorazowego użytku. Wielorazowych używa się w modelach o klasie odpylania L i M, jeżeli zapylenie jest naprawdę duże. Worki jednorazowe przeznaczone są do zbierania pyłów wszelkich rodzajów, z wyjątkiem niebezpiecznych (klasa H). Niektóre urządzenia przystosowane są do pracy bezworkowej.
 • zbiornik na odpady – odkurzacz do zastosowania domowego, czyli sprzątania niezbyt wymagających zanieczyszczeń i podłączania sporadycznie do elektronarzędzi, może być wyposażony w zbiornik ok. 20 l. Na budowę i do zadań profesjonalnych lepiej wybrać minimum 30 l (w naszej ofercie znajdziecie modele o pojemności zbiornika nawet 78 l).
 • zasilanie – osoby potrzebujące urządzenia w pełni mobilnego, mogą wybrać odkurzacz akumulatorowy. Warto mieć na uwadze, że modele tego rodzaju mają nieco mniejszą moc ssania, przez co nie nadają się do sprzątania trudnych do usunięcia zabrudzeń.

Jaki odkurzacz przemysłowy do domu, a jaki na budowę?

Podsumowując powyższe informacje, spróbujmy odpowiedzieć na pytanie, jaki odkurzacz przemysłowy sprawdzi się w konkretnych zastosowaniach. W użytku domowym, czyli do bieżącego sprzątania warsztatu, garażu lub po prostu pomieszczeń domowych oraz sporadycznego zbierania pyłu i zanieczyszczeń bezpośrednio z elektronarzędzi, można wybrać model:

 • o mocy ok. 1200 W
 • o klasie odpylania L
 • z małym zbiorniku ok. kilkunastolitrowym
 • niewielkiej wadze.

Taki kompaktowy sprzęt będzie poręczny, nie zajmie zbyt wiele miejsca i bez problemu spełni swoje funkcje. Można pokusić się o odkurzacz akumulatorowy, jeśli zależy nam na maksymalnej mobilności.

Na budowę i dla firm profesjonalnych polecamy wybrać sprzęt z górnej półki, o wysokich parametrach:

 • mocy ok. 2000 W
 • zbiorniku o pojemności ok.30-40 l
 • klasie odpylania M

Przydatnymi funkcjami jest możliwość sprzątania na mokro oraz automatyczne czyszczenie filtra, zapewniające stałą, wysoką moc ssania przez cały czas pracy. Dla ekip i fachowców potrzebujących odkurzacza przemysłowego do usuwania niebezpiecznych zanieczyszczeń niezbędny będzie model o klasie filtrującej H.

W sklepie narzedzia.pl oferujemy odkurzacze przemysłowe renomowanych marek takich jak Bosch, Festool, Makita, DeWalt, Metabo oraz wielu innych. Gwarantujemy, że znajdziesz tutaj model adekwatny do Twoich potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *