Prace wykończeniowe i renowacyjne wiążą się zazwyczaj z położeniem gładzi gipsowej, która musi zostać dopełniona przez szlifowanie gipsu. Nielicznym udaje się położyć masę gipsową w sposób doskonały, a doświadczeni fachowcy wykańczają ją np. na mokro. Najprostszym i najszybszym sposobem jest jednak użycie odpowiedniego narzędzia, które wykona robotę za nas – szlifierka do gipsu Bosch GTR 550 zapewnia przyjemną i bezproblemową pracę.
Szlifowanie gipsu – jakie narzędzie wybrać?
Do wykańczania wnętrz lub remontów należy uzbroić się w parę elektronarzędzi. Jednym z najważniejszym jest szlifierka do gładzi, służąca do wyrównywania gipsu na ścianach i sufitach. Najbardziej uniwersalne są żyrafy do gipsu z głowicą na wysięgniku. Można nimi dotrzeć w wysokie partie gładzi, bez konieczności używania drabiny czy podestu. Używa się ich również do szlifowania spoin między płytami g-k oraz miejscowego polerowania zaszpachlowanych dziur. Dobre modele będą pomocne podczas zdzierania starych tapet.
Wykorzystanie żyrafy do gipsu gwarantuje prawie bezpyłową pracę. Ogromne znaczenie ma wybranie wysokiej jakości urządzenia – w tych najlepszych pył niemal w ogóle nie przedostaje się do otoczenia. Szlifowanie jest proste, bezpieczne dla zdrowia, nie wymaga gruntownego zabezpieczania wszystkich przedmiotów znajdujących się w pobliżu. Szlifierki do gładzi z górnej półki, minimalizujące zapylenie otoczenia do zera, są szczególnie przydatne w trakcie remontowania tylko jednego pomieszczenia w budynku, ponieważ nie doprowadzają do zanieczyszczenia nieremontowanych przestrzeni.
Ergonomiczna i wygodna w obsłudze szlifierka do gipsu Bosch GTR 550
Narzędziem do szlifowania gładzi godnym polecenia jest szlifierka do gipsu Bosch GTR 550. Ma szereg świetnych parametrów i przydatnych funkcji, które definiują ją jako sprzęt do użytku profesjonalnego. Najistotniejsze dla użytkownika zalety, ułatwiające obsługę tego dosyć dużego i stosunkowo ciężkiego urządzenia, to zastosowane przez Bosch opcje odciążające operatora i ergonomia.
Ten model ma odpowiednio wyprofilowaną rękojeść w kształcie litery L i segmentowy drążek umożliwiający szeroki zakres regulacji długości (od 1,1 m do 2,3 m). Użytkownik z łatwością może więc dostosować urządzenie do swoich potrzeb, wzrostu, wysokości ścian i sufitów. Głowica UltraFlexible to część szlifująca, której położenie można zmienić w tryb sufitowy. Wówczas ułożona jest prostopadle do wysięgnika i ściśle przylega do powierzchni. Urządzenie znajduje się w pozycji komfortowej dla operatora i go odciąża. Kolejnym ważnym elementem konstrukcji szlifierki do gipsu Bosch jest uchwyt boczny z miejscowymi okładzinami antypoślizgowymi – urządzenie idealnie leży w dłoniach obsługującego, co znacznie zwiększa komfort pracy. Ostatni aspekt, o którym trzeba wspomnieć w kontekście wygody użytkowania, to funkcja podciśnienia. Ustawiając odpowiednie parametry, głowica może się przyssać do szlifowanej powierzchni – waga urządzenia (4,8 kg) jest mniej odczuwalna dla operatora.
Kluczowe parametry szlifierki do gipsu Bosch GTR 550
Oprócz ergonomicznej i funkcjonalnej konstrukcji szlifierka do gładzi Bosch ma jeszcze inne cechy, dzięki którym jej użytkowanie będzie wydajne i skróci czas prac wykończeniowych:
- moc – 550 W mocy nominalnej to adekwatna wartość pozwalająca na efektywną pracę.
- średnica talerza – talerz szlifierski o średnicy 215 mm jest optymalny do wygładzania gładzi ściennych, sufitowych i podłogowych.
- papier siatkowy – ten rodzaj ścierniwa jest ekonomiczniejszy niż papier, ponieważ wolniej się zużywa i o wiele mniej zapycha. Papier ścierny zapchany resztkami gładzi może zarysować powierzchnię i momentalnie spada jego wydajność.
- regulacja prędkości obrotowej – dzięki tej opcji, szlifierki do gładzi wykańczają powierzchnie o różnych twardościach i umożliwiają delikatne doszlifowywanie miejscowe.
- system odsysania pyłu – nie tylko deklaracje producenta, ale także opinie użytkowników potwierdzają, że szlifierka do gipsu Bosch działa bezpyłowo po podłączeniu odkurzacza przemysłowego. Talerz szlifierski posiada 8 otworów, przez które zbierane są pozostałości z obróbki. Ponadto na obwodzie talerza umieszczona jest szczotka, zapobiegająca wydostawaniu się pyłu do otoczenia.
- regulacja siły ssania – zwiększa kontrolę użytkownika nad systemem odsysania pyłu, ale jej główną zaletą jest wprowadzenie urządzenia w stan maksymalnego podciśnienia. Żyrafa przysysa się do szlifowanej powierzchni i dokładniej zbiera pył oraz odciąża operatora.
- niski ciężar – szlifierki do gipsu tanich marek są cięższe niż 4,8 kg tego modelu Boscha, przez co długotrwała praca staje się męcząca, a użytkownik jest zmuszony do robienia przerw.
Na koniec dodajmy, że omawiana szlifierka do gipsu Bosch pochodzi urządzeniem z niebieskiej linii (Bosch Professional), co oznacza, że sprawdza się w zastosowaniu profesjonalnym. Jest to narzędzie z górnej półki również dla majsterkowiczów-amatorów, którzy cenią wysoką jakość, efektywność i komfort użytkowania.