W powszechnej opinii szlifierka kątowa to przede wszystkim narzędzie do obróbki metalu: cięcia, polerowania oraz szlifowania stali i blachy. Jednak urządzenie to można stosować także do drewna. Kluczowy jest jednak wybór odpowiedniego sprzętu oraz tarcz szlifierskich. Jeśli szukasz szlifierki, którą będziesz mógł używać uniwersalnie do różnych materiałów – zobacz nasz poradnik.
Jakie czynności można wykonać szlifierką kątową do drewna?
Szlifierką kątową można nacinać i ciąć drewno oraz materiał drewnopochodny (np. blaty albo płyty meblowe). Sprawdzi się także przy polerowaniu, szlifowaniu oraz oczyszczaniu powierzchni ze starych warstw: lakieru lub farby. Kluczowy jest jednak wybór odpowiedniej tarczy, najczęściej do drewna stosuje się:
- tarcza lamelkowa, inaczej zwana listkową, idealnie sprawdza się do nacinania lub cięcia, a jej konstrukcja zapobiega nagrzewaniu się drewna
- krążki ścierne na rzep, które są wykonane z papieru ściernego – są łatwe w montażu, tanie i oferują szeroki zakres granulacji papieru ściernego, dzięki czemu można je wybrać do różnorodnych prac,
- dyski fibrowe – podobnie, jak krążki ścierne, są łatwe w montażu, charakteryzują się jednak dużo większą trwałością. Dzięki ostrej granulacji można je stosować do powierzchni płaskich.
Jaką kątówkę do drewna?
Wybierając kątówkę do drewna należy przede wszystkim skupić się na wielkości tarczy oraz mocy. Ten drugi parametr nie powinien być zbyt wysoki. Szybko pracująca szlifierka z wysokim momentem obrotowym może powodować nagrzewanie się drewna lub płyty. W efekcie może ono się rozejść, pęknąć, a w najgorszym wypadku zapalić.
Jeśli planujemy nieco więcej wydać na zakup szlifierki – koniecznie zdecydujmy się na model o regulowanych obrotach. Do drewna wystarczy narzędzie z parametrem o wielkości 4500 – 8000 rpm. Jeśli chcemy kupić tańszy sprzęt – celujmy w modele o mocy do około 750W, mocniejsze nie sprawdzą się przy pracy z drewnem.
W przypadku tarczy – do drewna zdecydowanie najlepiej sprawdzą się mniejsze szlifierki – o średnicy tarczy 115 i 125 mm. Jeśli planujemy ciąć grube kawałki drewna – zdecydowanie lepiej zastanowić się nad zakupem piły. Najbardziej uniwersalny jest rozmiar 125 mm – najłatwiej znaleźć do niego wymienny osprzęt, dzięki któremu możemy zmienić szlifierkę w narzędzie do obróbki różnorodnych materiałów.
Istotny jest również rodzaj zasilania. W przypadku drewna pod uwagę należy brać dwa: elektryczne lub akumulatorowe. Pneumatyczne znajduje zastosowanie głównie w lakierniach i blacharniach, gdzie szlifierek kątowych używa się do obróbki metali. Szlifierki elektryczne to dobry wybór dla osób, które pracują głównie w warsztacie. W dobrej cenie jesteśmy w stanie znaleźć model z regulacją prędkości obrotów oraz beznarzędziową wymianą osprzętu. W przypadku narzędzia akumulatorowego zyskujemy mobilność, ale kosztem czasu pracy oraz ceną zakupu akumulatora, który znacznie zwiększa koszty szlifierki.